PODKLAD STĚN
 
Podkladová plocha musí být hladká, s dobrou nasákavostí, bez prasklin, nesmí obsahovat látky omezující přilnavost a musí být dostatečně pevná. O těchto vlastnostech se musíme přesvědčit ještě před tapetováním. Pozor na kvalitu omítky! Pokud potřebujeme odhadnout kvalitu omítnuté plochy, stačí po ní lehce přejet dlaní. Pokud se na prsty přilepí zrnka prachu, pevnost není dostatečná. Obdobný test můžeme provést i s lepicí páskou. Ověřte si vlhkost vaší omítky! Pokud nemáte k dispozici vlhkoměr, nalepte fólii o ploše cca 0,5 m2 na stěnu pomocí lepicí pásky. Přibližně po 24 hodinách ji odstraňte. Pokud pozorujete na vnitřní straně fólie kondenzovanou páru nebo pokud plocha ztmavne, znamená to, že omítka je nadměrně vlhká. V takových případech je nutné vyčkat než vyschne nebo vytopit místnost pomocí tepelného zářiče, aby se schnutí urychlilo. Nezapomeňte na nasákavost! Před zahájením prací proveďte test nasákavosti. Na zeď štětcem nebo rozprašovačem nastříkejte vodu. Pokud je nasákavost povrchu dobrá, základová plocha pod vlivem vody změní po krátkém čase barvu. Pokud je nasákavost příliš vysoká, plocha rychle ztmavne. V tomto případě je nutné použít hloubkový penetrační nátěr. Pryč se skvrnami! Mastné, olejové a dehtové skvrny musíte odstranit z povrchu před tapetováním. Mohou způsobit skvrny na tapetě a navíc na takto znečištěnou plochu lepidlo ani tapeta nepřilne. Vyplňte praskliny! Pokud se na stěně nachází praskliny, je třeba je vyplnit pružným spárovacím materiálem, např. stěrkovými hmotami na sádrové bázi.


LEPENÍ TAPET
 
Před lepením nových tapet odstraňte staré tapety. Zavřete okna a dveře, aby nevznikal průvan. Vypněte topení. Pomocí vodováhy naznačte kolmici pro první pás. To zaručí, že všechny následující pásy budou nalepeny rovně. Připravte si vhodné tapetářské lepidlo dle návodu od výrobce. Naše firma doporučuje tekuté lepidlo APEKO, které je běžně k dostání v malířských potřebách. Tapetářské lepidlo naneste jak na rub tapety, tak i na stěnu v ploše lepeného pásu tapety. Tapeta by měla být dostatečně promočená. Umístěte první pás tak, aby spodní část byla zarovnána s podlahou a přebytek u vrchní části se tak mohl u stropu oříznout. Srovnejte pás s načrtnutou kolmou linií. Doporučujeme, aby pasování pruhů tapet prováděli 2 pracovníci. Pomocí pěnového válečku vytlačte všechny bubliny a vyrovnejte vrásky. Pokud nemáte pěnový váleček, pomáhejte si vlhkým hadrem. Dbejte však na to, abyste hadrem neprodřeli tištěnou vrstvu tapety. Další pruhy pasujte podle návaznosti grafiky s cca 5mm přesahem. Aby nebyla patrná hrana přesahu tapety, doporučujeme lepit pruhy postupně od zadní části stěny směrem dopředu. Srovnejte okraje a pomocí válečku nebo vlhkého hadru a odstraňte všechny bubliny a vrásky. V oblasti, kde se napojuje strop se stěnou, přitiskněte přebytek tapety, vyhlaďte pomocí stěrky a pomocí ostrého odlamovacího nože pás opatrně ořízněte. Myslete na to, že mokré lepidlo rozšíří tapetu. Po máčení se šíře pásu roztáhne cca o 1-1,5cm. Vhodný čas pro dokonalé promáčení a vniknutí lepidla do tapety je od 8 do 12 minut. Při překročení tohoto času a nadbytečného promáčení tapety dochází k tomu, že lepidlo na stěně schne rychleji než lepidlo na tapetě. Tapeta se nevrací do původní velikosti a dochází k pnutí mezi tapetou a stěnou. Naopak topení, teplo nebo staré tapety na podkladu mohou způsobit, že tapeta schne rychleji než podklad. Pak se rozevírají mezery mezi tapetami a tapeta nedrží. Pokud tapety nenecháte dostatečně promáčet, pak materiál tapety roste na zdi. A tak pak tvoří nevzhledné vrásky nebo se vyboulí u švů, později jde toto opravit velmi těžko a vznikají zbytečné škody.

Lepení tapet není nijak náročná práce. Věříme, že ji zvládne takřka každý. Přejeme Vám bezchybné lepení a radost z dobře odvedené práce!

 
   

   

 LEPKA DESIGN © 2015